OSTAR

Po udanym starcie w 2013 roku Krystiana i Asi Pajkowskiej kolejni samotnicy postanowili zmierzyć się z jedną z najtrudniejszych tras regatowych świata.

Start zdeklarowali: Andrzej Kopytko na jachcie OPOLE (Delphia 37GT), Maciej Muras—także na Delphii ale w wersji 40.3, Joanna Pajkowska (w TWOSTAR).

Conajmniej jeszcze dwóch Polaków przygotowywało się do startu ale ostatecznie tylko dwójka śmiałków wystartowała w barwach OceanTEAM, który wspierał ich organizacyjnie.

Andrzej Kopytko po awarii takielunku musiał przerwać wyścig i zawrócić do Plymouth, natomiast Asia Pajkowska w duecie z Uwe Rottingerem an jachcie Rote 66 (class 40) wygrali Twostar 2017.

Należy podkreślić, że był to (podobnie do edycji 2013) wyścig pod znakiem bardzo trudnych warunków pogodowych. Szczególnie we znaki dał się zawodnikom jeden sztorm o sile 11B, który spowodował zatonięcie kilku jednostek i wiele poważnych awarii. Na szczęście żaden żeglarz nie ucierpiał. W OSTAR tryumfował Włoch Andrea Mura na jachcie Vento di Sardegna (Open 50).

Kolejny OSTAR/TWOSTAR już w roku 2020 i będzie to niesamowita edycja: 400 lecie rejsu Mayflower i 60 lecie OSTAR. Będziemy tam z pewnością.

O regatach na stronie http://rwyc.org/racing/oceanic-racing/ostar10/
Poniżej trasa, którą Krystian pokonał w 2013 roku na jachcie
Sunrise zajmując trzecie miejsce w klasie Jester