OSTAR 2013

OSTAR 2013 – pierwsze i najstarsze transatlantyckie regaty samotników z Plymouth UK do Newport USA rozgrywane od 1960 roku co 4 lata.

W edycji 2013 wystartował ktp. Krystian Szypka na jachcie s/y Sunrise. Krystian zaliczył w 2012 kwalifikacyjny rejs 500mil solo non stop i był jednym z pierwszych zakwalifikowanych zawodników.

OSTAR to bardzo trudne wyzwanie: trasa wiedzie przez wody północnego Atlantyku w przeważającej żegludze pod wiatr, falę i przeciwny prąd. Do tego ryzyko napotkania gór lodowych i intensywny ruch statków. Wymaga to od skippera nieustannej koncentracji, wysokiej dyscypliny—zwłaszcza w zakresie regularnych krótkich odpoczynków i drzemek, ponieważ o śnie dłuższym niż 20minut nie ma mowy. To także weyfikacja zdolności nautycznych i wytrzymałości jachtu. M.in. dlatego przygotowania do startu rozpoczęły się już zimą 2011/2012, kiedy to przeprowadzono gruntowną modernizację s/y Sunrise. Jest to jacht typu Farr 37 zaprojektowana jako IOR Racer więc tego typu regaty nie są mu obce. Nowy takielunek i wiele innych udoskonaleń pomogą w walce na oceanie i zwiększyło bezpieczeństwa kapitana.

Jacht po bardzo intensywnym sezonie testowym, m.in. starty w Sailbook Cup, Polonez Cup i w Wielkiej Żeglarskiej Bitwie o Gotland, został wyjęty z wody w podgdańskiej marinie PKM Gdańsk. Poza szczegółowymi inspekcjami i pomiarami wykonano wiele modernizacji i wzmocnienie konstrukcji. Jacht wyposażony został także w nowe żagle i dodatkową elektronikę. W kwietniu nastąpił powrót na wodę i testowanie jachtu oraz trymowanie takielunku.

“Wszystko to możliwe dzięki nawiązanej współpracy z Fundacją HELIOS z Gdyni i wspólnym projekcie OSTAR for DYDEK—opartym na mojej deklaracji zadedykowania mojego startu wspaniałej polskiej koszykarce Małgorzacie Dydek-Twigg, która zasłynęła nie tylko ogromnymi sukcesami sportowymi w Polsce i USA ale także wielkim zaangażowaniem i prospołeczną działalnością. Mój start w Plymouth nastąpił dokładnie w 2 lata po jej tragicznej śmierci, natomiast z Gdyni wypłynąłem 28 kwietnia—w dniu jej urodzin.”

Szczegóły projektu na stronie www.ostarfordydek.pl oraz Facebook.

27 maja 2013 po bardzo udanym starcie w Plymouth kpt. Szypka wyruszył do wyścigu wraz z 16 konkurentami. Po bardzo trudnych 4 tygodniach rejsu jedną z najtrudniejszych tras żeglarskich na świecie zameldował się na mecie w Newport z czasem 28dni i 15h zajmując 3 miejsce w klasie Jester i 9 w ogólnej klasyfikacji. Projekt OSTAR for DYDEK osiagnął ogromny sukces także poza żeglarskim aspektem. Zorganizowane ogólnopolskie konkursy sportowe i artystyczne z finałem w Gdyni w przededniu startu Krystiana w rejs dały dziesiątkom dzieciaków z całej Polski wiele zabawy i satysfakcji. Cykl przedstartowych spotkań z historią OSTAR przybliżył młodszym i starszym sympatykom żeglarstwa polskie sukcesy w tej legendarnej imprezie żeglarzy samotników. Z pewnością zatem tego typu działania i kolejne ambitne przedsięwzięcia tego typu będą wkrótce realizowane.