Bitwa o Gotland - Memoriał Edwarda Zająca

W związku z tragiczną śmiercią naszego przyjaciela, wspaniałego żeglarza samotnika Edwarda Zająca, organizatorzy Bitwy o Gotland wraz z Klubem Żeglarzy Samotników oraz Jacht Klubem USTKA postanowili uczcić pamięć o nim zmieniając formułę II edycji regat na wyścig-memoriał jego imienia.

21 września o godzinie 12.00 żeglarze samotnicy wystartowali w Memoriale Edwarda „Gale” Zająca. Regulamin wyścigu oparty był na dotychczasowej formule regat Bitwa o Gotland, przy czym ustalono się jednolitą trasę ze wspólnym startem w Ustce, z którą tak bardzo związany był Edek. Po zaliczeniu obowiązkowych punktów trasy, zgodnie z regulaminem regat zawodnicy skierowali się na metę w Gdańsku, gdzie przy współpracy z Klubem Żeglarzy Samotników odbyły się wydarzenia związane ze wspomnieniem osoby Edwarda Zająca.

 

 

Impreza miała charakter całkowicie niekomercyjny: brak opłat wpisowych i brak sponsorów. Dopuszczono wyłącznie patronaty honorowe. Podstawowe koszty organizacyjne, w tym monitoring zawodników pokryli organizatorzy Memoriału.

 

Zaprosiliśmy wszystkich żeglarzy samotników, tych którzy znali Edka i tych którzy nie zdążyli go poznać do uczczenia jego osoby poprzez podjęcie wyzwania w najtrudniejszym wyścigu samotników na Bałtyku. Edward był pierwszym zawodnikiem który już w marcu zgłosił się do tych Regat i wierzymy, że razem z nami pożegluje dookoła Gotlandii. Był jednym z największych promotorów samotniczego żeglarstwa – bez nowoczesnego jachtu, bez sponsorów i promocji, bez wielkich budżetów. Pomagał jak tylko mógł każdej inicjatywie związanej z żeglarstwem samotniczym a sam dokonał niesamowitych osiągnięć stając się swoistą ikoną polskiego żeglarza samotnika. Naszym Memoriałem zrealizowaliśmy naturalne poczucie obowiązku godnego uczczenia jego pamięci a jakże moglibyśmy tego dokonać lepiej niż poprzez zmierzenie się w wyścigu samotników na ulubionym akwenie Edka.

Niestety z różnych względów kilku zawodników w ostatniej chwili wycofało się ze startu.

Szczegóły dotyczące przebiegu tych regat na stronie www.bitwaogotland.pl

 

 

 

                  

Kontakt

Szef Projektu, Skipper
Radosław Kowalczyk
tel. +48 668 454 650
e-mail: radek@oceanTEAM.pl

Marketing i Promocja, Skipper
Krystian Szypka
tel. +48 501 664 314
e-mail: krystian@oceanTEAM.pl